EOS v1.2.7 for WP -20091116 - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
pt: Desculpe, mas está à procura de algo que não se encontra aqui

en: Search Results
pt: Resultados da Pesquisa

en: Keyword:
pt: Palavra-Chave:

en: Archive
pt: Arquivo

en: Category:
pt: Categoria:

en: Archive for %s
pt: Arquivo para %s

en: Author Archive
pt: Autor do Arquivo

en: Blog Archives
pt: Arquivos do Blog

en: Permalink to
pt: Permalink para

en: continue reading...
pt: continue a ler...

en: Pass Required
pt: Password Obrigatória

en: Leave a Comment
pt: Faça o seu Comentário

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Comments Off
pt: Comentários Bloqueados

en: none
pt: nenhum

en: Read more
pt: Ler mais

en: Newer Entries
pt: Posts + Recentes

en: Older Entries
pt: Posts + Antigos

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here. You can search again by using the form on upper right of the page...
pt: Desculpe, mas está a procurar algo que não se encontra aqui. Pode pesquisar outra vez se usar o formulário no canto superior direito da página...

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post está protegido por password. Introduza a password para ver os comentários.

en: Leave a comment
pt: Faça o seu comentário

en: Comments
pt: Comentários

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Older Comments
pt: Comentários + Antigos

en: Newer Comments
pt: Comentários + Recentes

en: Comments are closed.
pt: Comentários estão fechados

en: Leave a Reply
pt: Deixe a sua Resposta

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
pt: Tem que ter efectuado o %slogin%s para publicar um comentário.

en: Logged in as %s.
pt: Efectuou login como %s

en: Log out of this account
pt: Efectue o logout desta conta

en: Name
pt: Nome

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Mail (will not be published)
pt: e-Mail (não será publicado)

en: Leave comment
pt: Enviar

en: top
pt: topo

en: Eos Theme Options
pt: Opções do Tema EOS

en: Options saved.
pt: Opções gravadas.

en: Primary Dropdown Menu
pt: Menu Dropdown Primário

en: Enable simple dropdown menu for primary menu
pt: Activar menu dropdown simples para menu primário

en: Sort Categories in Top Menu:
pt: Ordenar Categorias no Menu de Topo:

en: Alphabetically by name
pt: Alfabéticamente pelo nome

en: By category ID
pt: Pela ID da categoria

en: By the count of posts in the categories
pt: Pela contagem dos posts nas categorias

en: Sorting Order:
pt: Tipo de Ordenação:

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Secondary Dropdown Menu
pt: Menu Dropdown Secundário

en: Enable simple dropdown menu for the secondary menu
pt: Activar menu dropdown simples para o menu secundário

en: Save Changes
pt: Gravar Alterações

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda aprovação.

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Search here...
pt: Pesquise aqui...

en: Find
pt: Procure

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Page %
pt: Página %s

en: Edit
pt: Editar

en: Recent Posts
pt: Posts Recentes

en: Browse by Tags
pt: Pesquise por Tags

en: Categories
pt: Categorias

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for this post (comments)
pt: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS Feed</abbr> para este post (comentários)
