Ambicją wielu instytucji publicznych jest posiadanie „kronik”, dziś rozumianych jako przestrzeń utrwalania wartych uwiecznienia momentów. Tworzą je różne podmioty. W większości przypadków opracowania mają charakter promocyjno-pamiątkowy, niekiedy propagandowo-polityczny, podsumowujący jakąś epokę, np. kadencję samorządową.

Wartość źródłowa opracowań jest zróżnicowana. Pomijając potencjalne błędy merytoryczne konkretne informacje zwykle są zestawiane wybiórczo i w sposób podporządkowany ukierunkowaniu zamówienia patrona – sponsora. W efekcie współczesne „kroniki” nie prezentują pełnego kontekstu i panoramy dziejowej. Tę znajdziemy w przedmiotowych opracowaniach, a przede wszystkim w mediach odzwierciedlających atmosferę i pominięte szczegóły opisanej epoki.

Wady te w mniejszym stopniu występują w kalendariach, o ile zostały rzetelnie opracowane. Tu bowiem pominięcie jakiegoś istotnego zdarzenia jest od razu widoczne, co już na wstępie dyskredytuje publikację. Tworząc wybiórczą kronikę można ten zabieg próbować uzasadnić zamysłem redakcyjnym. Zestawiając niekompletne, w dodatku mało istotne wydarzenia, trudno się obronić przed zarzutem przemilczenia i manipulacji.

W zasobach Gminy Police są dwie pozycje: kronika i kalendarium, warte uwzględnienia (i udostępnienia). Pierwsza to:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  • Jana Matury Kronika Polic

Opracowanie złożone z kilkunastu tomów – zeszytów, rozpoczęte na zlecenie Urzędu Miejskiego w Policach w połowie lat 90. XX w. i – jak dotąd – doprowadzone do roku 2016. Obejmuje okres 1994 – 2016 oraz tom uzupełniający, dotyczący czasów wcześniejszych, czyli historię miasta do roku 1994.

Od strony estetycznej jest to praca rękodzielnicza, wzorowana na kronikach i gazetkach szkolnych z epoki przedkomputerowej. W tej konwencji utrzymana do końca powstałych opracowań cząstkowych. Dzięki wysiłkowi polickiej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w latach 2016 – 2017 praca zdigitalizowana i dostępna na stronach internetowych biblioteki. Należy jej szukać pod adresem:

https://www.biblioteka.police.pl/public/kronika-polic

Ocena merytoryczna – praca pionierska, czasy współczesne (po roku 1994) opisane starannie, aczkolwiek wybiórczo (nie oddają np. różnych konfliktów i sporów). Okresy wcześniejsze – ujęcie dość powierzchowne i zawierające kilka błędów (daty, różne informacje szczegółowe). Trzeba pamiętać, że praca nad Kroniką rozpoczęła się w epoce nie tylko przedinternetowej, ale i przedkomputerowej, przynajmniej w odniesieniu do powszechnego wykorzystania narzędzi cyfrowych w Polsce. Rozbudowane badania historyczne nad dziejami Polic, wykorzystujące mnogość zdigitalizowanych źródeł to dopiero druga połowa pierwszej dekady XXI wieku.

Przydatność? Wciąż spora, zwłaszcza w odniesieniu do zapomnianych szczegółów z początków dziejów samorządnych Polic. Informacje historyczne: część dat, informacje dotyczące Polic w okresie II wojny światowej itp. wymaga korekty.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  • Kalendarium miasta

Zamieszczamy tu wyciąg z pierwszego wydania „Historii Polic” Jana Matury. (Szczecin 1999 Część I. Wydanie I). Pozycja objęła okres „Od czasów najdawniejszych do końca II wojny światowej” i takie są ramy „Kalendarium”. Kilka błędów i dziedzictwo „dziecka PRL” zawarte we wpisie: „26.04.1945 – Police wyzwolone przez Armię Czerwoną”. W rzeczywistości nikt niemieckich Pölitz od Niemców nie wyzwalał. A  nawet nikt ich nie zdobywał. W momencie wkroczenia Rosjan żadnych mieszkańców tu nie było. Wszyscy zawczasu uciekli lub do ucieczki zostali zmuszeni.

Link do „Kalendarium miasta”:

https://zdziejowpolic.5v.pl/wp-content/uploads/2022/05/kalendarium-JMatura-wyciag.pdf

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Pozycja nr 2

aaaaa

  • Kalendarium Polic i ZCh „Police”. Rok 2006

  • Kalendarium

Bardzo dobrze opracowane kalendarium powojennych Polic (ze szczególnym uwzględnieniem historii Zakładów), obejmujące 61 lat, od r. 1945 do 2006. Dzieło zbiorowe, zredagowane przez zespół w składzie: prof. Tadeusz Białecki, mgr Jan Matura, mgr Henryk Morawski, ks. mgr Robert Włodkowski oraz liczne grono współpracowników. Pozycja przynosi moc mało dziś znanych szczegółów, zarówno z sprzed roku 1989, jak z okresu organizowania się samorządnych Polic, czyli od roku 1990. Dobre źródło dla dalszych prac historycznych, aczkolwiek, jak to zawsze bywa, pożądane są uzupełnienia tematów szczegółowych.

W naszej „Bibliotece” umieściliśmy link do materiału cyfrowego (pdf) powstałego na bazie skanów sfatygowanego egzemplarza „Kalendarium”. Stąd pewne niedoskonałości zobrazowania, nie wpływające jednak na czytelność pozycji.

Link do książki:

https://zdziejowpolic.5v.pl/wp-content/uploads/2022/05/Kronika2006mini2.pdf