Mimo kilku prób gmina nie dorobiła się przewodnika turystycznego z prawdziwego zdarzenia. Stworzenie takiego dzieła jest trudne. Musi łączyć dobrą znajomość stale zmieniającej się infrastruktury (drogi lokalne, szlaki wodne, trasy piesze i rowerowe) z solidną wiedzą geograficzno-przyrodniczą oraz, co w sumie najtrudniejsze, z rzeczywistymi kompetencjami historyka-regionalisty. Znalezienie autora dysponującego wszystkimi wymienionymi walorami jest mało realne, rozwiązaniem byłoby tylko jakieś opracowanie zbiorowe lub zbiór ujęć cząstkowych. W archiwum gminnym znajdziemy zaledwie kilka pozycji adresowanych do turystów, z mniejszym lub większym sukcesem spełniających swoje zadanie.

  • Przewodniki
    Jedyną kompletną pozycja aspirującą do miana przewodnika jest dzieło nieżyjącego już Olgierda Wacławika (ur. 10 września 1928 w Warszawie, zm. 14 maja 2019 w Szczecinie). Autor, wielce szanowany i zasłużony „działacz i przewodnik turystyczny, nauczyciel geografii, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży, organizator rajdów i obozów turystycznych, pilot wycieczek. Znawca historii i walorów turystycznych Szczecina, Pomorza Zachodniego oraz Polski” (Wikipedia), przewodnik „Gmina Police zaprasza” napisał prawdopodobnie w latach 2005-2006, na zlecenie gminy. Przez długi czas pozycja była dostępna na oficjalnej stronie internetowej police.pl, w ostatnich latach ja usunięto i dziś nie jest dostępna nawet w zasobach internetowych. Powód dość prosty. Starannie i z dużym wysiłkiem opracowana pozycja zawiera ciekawe informacje geograficzne i przyrodnicze, natomiast w części historycznej roi się od błędów. Opisując kolejne miejscowości autor zastosował stara technikę przewodników turystycznych, wyznających zasadę, że czego na pewno nie wiedzą to… zmyślą. W obliczu rozwijającego się w pierwszej dekadzie XXI wieku zainteresowania lokalną historią szeregu informacji nie dało się dalej upowszechniać, zatem pozycja zniknęła i popadła „w niebyt”. Praca, abstrahując od podawanych szczegółów historycznych, które trzeba weryfikować, ma ciekawe opisy przyrodniczo-geograficzne i z tego powodu udostępniamy je czytelnikom. Z wyrażonym już zastrzeżeniem dotyczącym błędów w opisach historycznych. Pełny tekst przewodnika – adres niżej.
    https://zdziejowpolic.5v.pl/wp-content/uploads/2022/03/Olgierd-Waclawik-przewodnik.pdf

  • Informatory, opracowania folderowe

Pozycji tego rodzaju jest więcej, ich wartość jest zwykle okazjonalno-użytkowa, niemniej zdarzają się „perełki” warte uwiecznienia. Do takich należy folder „Police. Śladami historii” autorstwa Jana Matury (we współpracy z synem, Jakubem), przygotowana z okazji obchodów 750-lecia Polic (2010). Jest to pomysłowy plam miasta z zaznaczeniem różnych obiektów zabytkowych, układających się w pewien logiczny „turystyczny szlak historyczny”.
Kieszonkowy format (A6), lapidarne, acz kompetentne noty ubogacone zdjęciami tworzą miniprzewodnik opisujący najważniejsze zabytki miasta. Przy takich mikrowydaniach jak zwykle pozostaje niedosyt (bo różnych obiektów jest więcej), lecz projekt jest udany. Prezentujemy go w zwartej postaci w pełnym formacie (A3+), czytnik *.pdf umożliwia dowolne powiększanie interesujących fragmentów.

https://zdziejowpolic.5v.pl/wp-content/uploads/2022/03/plan_przewodnik_s1.pdf

https://zdziejowpolic.5v.pl/wp-content/uploads/2022/03/plan_przewodnik_s2.pdf

  • Obrazy czasu

Folder reklamujący wystawę „Obrazy czasu” powstałą we współpracy ze szczecińskim oddziałem Muzeum Narodowego. Czas powstania – rok 2002 lub 2003. Ujęcie poprawne, lecz obarczone dziedzictwem nawyków propagandy PRL. Między innymi: na stronie drugiej, w ostatnim akapicie lewej szpalty („Historia Polic”) mamy informację o „wyzwoleniu Polic 26 kwietnia 1945 roku”. W rzeczywistości Police ani w tym dniu nie były zdobywane (brak działań bojowych), ani, tym bardziej, „wyzwalane”. Zniszczone nalotami niemieckie miasteczko i zrujnowaną wytwórnię paliw syntetycznych na ponad rok objęła okupacja radziecka. Czym innym jest „sprawiedliwość dziejowa”, czym innym wydarzenia. Armia Czerwona wkroczyła do opustoszałego miasta, niemieckie jednostki wojskowe zostały wycofane, więźniów i pracowników przymusowych – uprowadzono, ludność uciekła. Nie było czego, kogo, ani od kogo wyzwalać.

https://zdziejowpolic.5v.pl/wp-content/uploads/2022/03/Obrazy-czasu.pdf

  • Witryny internetowe

Chodzi o podwitryny w obrębie głównego portalu: police.pl Większość internetowych opisów krajoznawczo-turystycznych portalu police.pl jest bardzo powierzchowna. Są poprawne, ale bardzo ogólnikowe, raczej się do niczego nie przydadzą ambitniejszemu turyście, który pragnie zapoznać się z walorami gminy. Od tego schematu odbiega najnowsza „Ewidencja zabytków” – profesjonalny projekt zrealizowany w ramach polickiego Systemu Informacji Przestrzennej (SIP), udostępniony w połowie marca 2022 roku.
Ujęcie jest ciekawe, wg schematu: rejestr zabytków, ewidencja wojewódzka, ewidencja gminna. Oczywiście: „pierwsze koty za płoty”, opracowanie nie jest wolne od błędów (niektóre daty, szczegóły), niemniej nie dyskredytują one całego przedsięwzięcia. Ponieważ jest to kierunek rozwoju wskazanej linii tematycznej – podajemy adres internetowy.
https://sip.police.pl/zabytki_app